دانلود پروژه پاورپوینت معماری با موضوع :عرفان در معماری

جلوه عرفان در معماری

برای درک نقش عرفان در معماری باید به این مساله توجه داشت که زیبایی در نهاد همه انسان‌ها به ودیعه نهاده شده است، بنابراین تشخیص زیبایی و رفتن به دنبال زیبایی ریشه در روح ما دارد، و در حقیقت انسان نیاز دارد که در ارتباط با زیبایی باشد. بنابراین بدون زیبایی روح در تاریکی و خشونت ماده و در سیطره کمیت‌ها باقی می‌ماند، کار زیبایی با انسان در حقیقت جلب نظر اوست در جهت گسیختن از کمیات و پرداختن به کیفیات تا حیات او طراوت و معنا پیدا کند.
با دقت در یک اثر زیبا علاوه بر این که حس زیبایی جویی انسان اشباع می‌شود به دریافت کمال نیز نائل می‌گردد. که این امر در معماری دوران اسلامی با وجود گذشت سالیان دراز از خلق آنها به دلیل پیوند عمیق هنرمند با معانی و حقایق ازلی مشهود است. بنابراین هر قدر رابطه بین سه مفهوم (حقیقت، زیبایی و هنر)، بیشتر و عمیق‌تر باشد درک بهتر و مفید‌تری از زیبایی و کمال به وجود می‌آید و انسان هنر مفید و انسانی را زیبا تلقی خواهد کرد و همچنین توانایی در خلق آثاری زیبا و کمال‌گرا و در بردارنده حقیقت مطلق را خواهد داشت.
عرفان از مهمترین جریان های فکری و معنوی اثرگذار بر هنر ایران بوده است. در طریق تصوف به منظور رسیدن به کمال مطلوب، مراتب و مقاماتی وجود دارد که هر یک از عرفا با توجه به مقام معنوی و میزان دریافت خود از طریقت آن ها را برشمرده و نام گذاری کرده اند .
یکی از جلوه های عرفان در معماری، تاثیر این تفکر در معماری خانقاه است که مراتب عرفان از جمله بیداری، طلب، معرفت، عشق و… به نحوی در معماری محراب، گنبدخانه، سردر، کاشی کاری، حیاط ها و غیره متجلی است و نمونه ای از آن در آستانه شاه نعمت الله ولی ماهان کرمان متجلی است.

دانلود پاورپوینت عرفان در معماری

این پروژه در 109 اسلاید به معرفی و بررسی مسئله عرفان در معماری پرداخته ونگاهی داشته به موضوعاتی همچون :
کلیت عرفان
عرفان و انسان ، عرفان و طبیعت، عرفان و معماری
عرفان شرقی،عرفان ایرانی
عرفان برهمایی،عرفان بودایی
نقش عناصر طبیعی در عرفان
اصل وحدت و معماری قدسی در اندیشه سید حسین نصر
بررسی عرفان در بناها وشهرها
جهت دانلود فایل پاورپوینت از لینک زیر استفاده کنید :

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

  2. سلام.وبسایتتون خیلی خوب
    و مفیده.به کارتون ادامه بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *