دانلود پروژه پاورپوینت معماری با موضوع : نور در معماری

پروژه پاورپوینت نور در معماری

معماری و نور به همان اندازه به یکدیگر وابسته اند که جسم و روح. یکی برای زنده بودن و دیگری برای حضور مادی دراین جهان به دیگری نیاز دارد و آن هنگام که نور بر جسم فضا جاری می شود هر دو جهان مرئی »وجود« پیدا می کنند.
یکی از چالش هایی که معماری امروز با آن سر و کار دارد طرح این سؤال است که حضور نور و بخصوص نور طبیعی در معماری می تواند معنایی فراتر از روشنایی داشته باشد و آیا دستیابی به الگوی صحیحی از بکارگیری نور امکان پذیر است؟ و یا اساسا لزومی در آن است؟ مسأله مهم در این میان آن است که با بالا رفتن تکنیکهای ساخت و ساز دستیابی به سهولت در اجرا، در بیشترموارد توجه به ظرافت هایی که در گذشته و در سبک های متنوع معماری کشورمان به نور بوده متأسفانه امروزه دیگر به چشم نمی خورد و به نظر مي رسد نیروی کارآمد نور در ادراک فضا و باال بردن کیفیت معماری وبدنبال آن کیفیت زندگی بدون استفاده شده است.
نور نه تنها نقش مهمی در ارزش گذاری بر عناصر معماری دارد بلکه یکی از عوامل مهم و تعیین کننده فضا نیز محسوب می شود. فضای معماری با ادراک بصری ارتباط مستقیم دارد و ادراک بصری نیز از پیامهای نوری متأثر است که اعصاب چشم دریافت می کنند. نور و معماری موضوعاتی جدایی ناپذیرند. تنها نور برای معماری اندیشیده نمی شود بلکه معماری نیز همواره در پی یافتن نوعی سازماندهی است که بتواند از نور طبیعی و مصنوعی بهترین استفاده را بکند. کافی است به سنت سازماندهی فضاهای سرپوشیده در اطراف حیاط مرکزی یا به ایجاد فضاهای واسط نیمه روشن نظیر رواق و ایوان توجه کنیم تا ابعاد تأثیر نور را در شکل گیری گونه های ساختمانی درک کنیم.

دانلود پاورپوینت نور در معماری

پروژه پاورپوینت نور در معماری در 107 اسلاید به معرفی و بررسی مسئله نور در معماری پرداخته و با بیان تعاریف ، نگاهی به نور در معماری ایران و تمدنهای مختلف داشته و از جهات مختلف نظیر نور و رنگ ، نور و نقش، نور و زمان و … به بحث و بررسی موضوع پرداخته است و نیز نور در معماری سنتی ایرانی از جمله خانه ها، بازار های سنتی و مساجد را مورد توجه قرار داده و در نهایت مطالب عنوان شده در مقالات انجمن نورپردازی آمریکا را مورد ارزیابی قرار داده است.
جهت دانلود فایل پاورپوینت از لینک زیر استفاده کنید :

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *