دانلود پروژه پاورپوینت با موضوع : نور در معماری اسلامی

نور در معماری اسلامی

در تمامی ادیان و فرق، نور، وجود مطلق است و این معنا در آخرین دین آسمانی یعنی اسلام ظهور و حضوری بی‌مانند دارد. در تعریف نور در تفسیر المیزان چنین آمده است: نور معنایی معروف دارد و آن عبارت است از چیزی که اجسام تیره را برای دیدن ما روشن می‌کند و هر چیزی به وسیله آن ظاهر و هویدا می‌گردد، ولی خود نور برای ما به نفس ذاتش مکشوف و هویداست و چیز دیگری آن را ظاهر نمی‌کند، پس نور عبارت است از چیزی که ظاهر بالذات و مظهر غیر‌است و مظهر اجسام قابل دیدن است در تصوف و عرفان نیز بحث درباره نور جایگاهی ویژه دارد. عرفایی چون سهروردی، قطب‌الدین شیرازی، نجم الدین کبرا، ابو حامد غزالی و شیخ نجم الدین رازی درباره نور بحث های بسیار جالب و قابل تأملی دارند.
نور در اینجا تأکید بر اصل تجلی است؛ و به تزئین معماری اسلامی کیفیتی پویا می‌بخشد. نور بودن فضا را تعریف می‌کند و به آن هستی می‌بخشد. در واقع نور عنصری هستی‌بخش است نه روشنایی‌بخش . 
دانلود پاورپوینت نور در معماری اسلامی
این پروژه در 40 اسلاید به معرفی و بررسی معقوله نور در معماری اسلامی ،مطالعه نقش نور در بناهای اسلامی و بررسی نور در ادیان الهب و دیدگاه قرآن  درباره آن پرداخته و در نهایت نقش نور در ساختمان مساجد و اهداف استفاده نور در بنای مساجد را مورد تحلیل قرار داده است . لیست اهم موضوعات پروژه به شرح زیر است :

ادبیات موضوع (معرفی موضوع)
اهمیت مبحث نور
نقش نور در معماری
نور در اديان الهی (پيش از اسلام)
پس از اسلام ( از دیدگاه قرآن)
نور از ديدگاه دانشمندان اسلامی
نور در حکمت سهروردی
نقش نور در معماری مسجد
اهداف استفاده از نور در بنای مساجد
مسجد شیخ لطف الله
جمع بندی    

جهت دانلود فایل پاورپوینت  از لینک زیر استفاده کنید :


دانلود مطالب مرتبط از لینک زیر :

دانلود پروژه پاورپوینت معماری با موضوع : نور در معماری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *